Jsme na Lotuspheře 2010... 4. část - Project Vulcan

Stanislav Marszalek  26 January 2010 11:56:03
Při zahajovacím ceremoniálu Lotusphery byl slavnostně oznámen projekt Vulcan. Jeho odstartování slovem uvedl herec Wiliam Shatner, známý svou rolí v seriálu Star Trek. On samozřejmě nehovořil o detailech projektu, ale akcentoval nutnost spolupráce, která je nezbytná i ve filmovém průmyslu, a na kterou by měl být zaměřen tento nový projekt.
Image:Jsme na Lotuspheře 2010... 4. část - Project Vulcan
Co to vlastně je projekt Vulcan? Je pravda, že jsem o tom nikdy předtím neslyšel a zdaleka jsem nebyl sám. Má to být nová cesta IBM ve sjednocování Lotus produktů. Není to tak vzdálená budoucnost, první testovací verze mají být k dispozici v polovině tohoto roku. Má to být směr, kterým půjde další vývoj Lotus Notes a dalších již existujících produktů, jako je Sametime či Connection. Vulcan je z části přirovnáván k Google Wave a z části k Facebooku, ale má být zaměřen na firmy, takže tomu bude odpovídat i skladba jednotlivých komponent . Je to v podstatě přenesení fenoménu sociálních síti do firemního prostředí, rozšířené o komponenty specifické pro toto prostředí, s velkým důrazem na bezpečnost uložených dat. Dojde k větší integraci klasického mailu s instant messagingem, se sociálními sítěmi uvnitř korporací a dalšími daty z různých zdrojů, třeba ERP systému. Podstatou projektu je, aby všechny aplikace byly postaveny na stejném vývojovém prostředí (Eclipse) a tím se usnadnila jejich vzájemná integrace. Nebude tedy problém z pošty hned zahájit chat s odesílatelem, zavolat mu, sdílet soubory, vést schůzky apod. Součástí je i projekt Concord, což je WEB aplikace umožňující současnou editaci textových dokumentů více lidmi, jejich verzování, připomínkování apod. Vulcan má být postaven na těchto základních technologiích:
  • Lotus Notes - email a vlastní aplikace
  • Lotus Sametime - IM, Voice, Meetings
  • Lotus Connections - sdílení profilů, aktivit, souborů
  • Lotus Live - cloud SW
Výsledkem projektu by mělo být i sjednocení jednotlivých komponent jak z hlediska funkčnosti (některé z nich mají stejné nebo podobné funkce), tak i z hlediska vývojového prostředí.
Viděl jsem tam i první náznaky této aplikace, takže je to už trochu víc než jen idea. Podstatou byla Úvodní stránka, která obsahovala seznam různých "dokumentů k vyřízení" jako třeba emaily, notifikace z jiných aplikací, diskuse, úkoly, projekty apod. Zajímavá byla možnost zobrazování odpovědí na mail ve formě diskuse, zobrazení konverzace s odesílatelem v Sametime, sdílených souborů s ním z Quickeru, vyhledávání přes všechny komponenty programu, tj. Mail, Sametime konverzace, Connection profily apod. Ostatně na krátkou ukázku se můžete podívat zde.
Tady najdete další článek o projektu Vulcan.

Jaká bude finální verze produktu je těžké odhadovat. Co všechno bude aplikace umět možná ještě přesně nevědí ani v IBM. Podstatné je, že je tady určitá vize, jak se budou dále produkty vyvíjet a pokud se opravdu rozšíří nějaká obdoba sociálních sítí i v podnicích, nemá IBM při skladbě svých produktů v tomto směru zatím žádnou konkurenci.
Comments
no comments availabe. Be the first!
TOPlist