Jsme na Lotuspheře 2010... 2. část - xPages

Stanislav Marszalek  25 January 2010 16:55:58
xPages byly jedním z hlavních bodů letošní Lotusphery, jsou označeny jako strategický směr v dalším vývoji Lotus Notes. Bylo jim věnováno celkem 13 přednášek. xPages byly představeny na Lotuspheře 2009, tedy právě před rokem, a tehdy pouze pro vývoj WEB aplikací. Na základě požadavků vývojářů byly xPages upraveny i pro vývoj aplikací pro Notes klienta a představeny ve verzi 8.5.1. Umožňuje to ovládat jednou vyvinuté aplikace pro Notes klienta i přes WEB prohlížeč, samozřejmě jen pokud jsou aplikace vyvinuty v XPages. Aplikace se však dosud vyvíjely v jiném prostředí. Na letošní Lotuspheře se proto hodně hovořilo o tom, jak zajistit co nejjednoduší propojení obou světů. Dle Lotus vývojářů je to nyní hlavní prioritou. Doposud nebyla například možnost nijak využít kódy napsané v LotusScriptu. Ve verzi 8.5.2 již budeme alespoň volat z xPages agenty napsané v LS. No a větší integrace se připravuje, ovšem nebylo specifikováno kdy a jak.

Image:Jsme na Lotuspheře 2010... 2. část - xPages

Chcete-li mít stávající aplikaci obohacenou o některé vlastnosti z xPages, tady jsou zatím dvě možnosti:
- volat xPage pomoci @URLOpen například z levé navigace a tím třeba otevřít speciální pohled vyvořený v xPages, kde budou v jednom řádku zobrazeny hodnoty z různých databází
- vytvořit kompozitní aplikaci, kde je poměrně jednoduché propojit xPages data z daty ve standardním Notes pohledu nebo jiné komponentě

Image:Jsme na Lotuspheře 2010... 2. část - xPages

Vývojaři xPages se rovněž zaměřili na různé drobnosti, které nyní znepříjemňují život při vývoji xPages. Příkladem může být nevyvolání dotazu na uložení, když po editaci formuláře v xPage, uživatel stiskne ESC. Nebo zjednodušení použití výběrových dialogů, typu PickList, seznamu uživatelů apod.
Velkou prioritou pro další verzi je i možnost napojení xPages na relační databáze, což bylo přijato velkými aplausem. Určitě by to aplikace v Lotus Notes posunulo o velký krok dopředu. Doposud se doporučuje napojovat xPages na jiné databáze přes JDB.
Do xPages bude implementován v příští verzi zcela nový editor Rich Text pole, který svou řadou ikon připomínal OpenOffice, takže by měl nabídnout téměř vše, co k psaní potřebujeme.
Dalším nově oznámeným prvkem pro xPages bude standardní pohled, který by měl data zobrazovat tak jako nynější pohledy v Notes, tzn. kategorie, sortování apod.

Image:Jsme na Lotuspheře 2010... 2. část - xPages

Jelikož je nová verze Lotus Notes vyvinutá v Eclipse, poskytuje velké možnosti rozšiřování . Můžete standardní prvky (Controls) v xPages obohacovat o své vlastní nebo si jiné stáhnout od někoho z internetu. Pro tyto účely se nejlépe osvědčují stránky openNTF.org, kde se sdílí řada databází, prvků, kódů apod.    
Comments
no comments availabe. Be the first!
TOPlist