Použivání QR kódů v aplikacích Lotus Notes

David Marko  24 September 2010 10:28:57
Pokud používáte některé z moderních mobilních komunikačních zařízení, jistě jste již narazili na možnost načítání informací pomocí QR kódů. Zjednodušeně napsáno, QR kódy jsou speciálními grafické symboly, které mají v sobě zakódovány textové informace. Použitím čteček je následně možno tyto informace číst a dále zpracovávat. Čtečkami mohou být speciální zařízení a nebo obyčejné mobilní telefony opatřené aplikací na snímání a rozpoznávání QR kódů. Takovéto aplikace existují zdarma pro mobilní platformy například typu iPhone či Android. Informace takto do QR kódu umístěné mohou být standardizovaného formátu, pomocí něhož se dají například  přenášet kontaktní informace, informace o webových odkazech apod.
Pokud používáte aplikace Lotus Notes, můžete na vhodným místech QR kódy využít. Vyskytovat se mohou například v aplikacích typu adresář, kdy si pomocí nich mohu jednotliví pracovníci kontaktní informaci do mobilního zařízení jednoduše natáhnout.

Pokud si čtečkou QR kódu zaměříte kód z výřezu níže, získáte tak kontaktní informaci na mne (David Marko) .

Informace o tom, co QR kódy jsou a jak je možné je používat, naleznete například na stránkách:
http://www.smobil.cz/qrcode/popis
http://www.qr-codes.cz/?cat=1

Image:Použivání QR kódů v aplikacích Lotus Notes
Comments

1Tomáš Hanus  8.11.2010 13:08:13  Použivání QR kódů v aplikacích Lotus Notes

Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat, zda jste zkoušeli kódy generovat nebo je zde pouze prostor pro vložení QR kódu ve formě obrázku. Pokud ano, který jazyk jste použili.

Děkuji.

2David Marko  9.11.2010 10:43:01  Použivání QR kódů v aplikacích Lotus Notes

Dobrý den, generujeme to v LN, používáme k tomu služeb Google Charts, uživatel tak musí být pro zobrazení připojen k internetu, ale s tím už většinově není problém. Používáme k tomu schopnost LN zobrazovat HTML i v LN klientovi.

3Tomáš Hanus  9.11.2010 22:58:20  Použivání QR kódů v aplikacích Lotus Notes

Ano, myslel jsem si to ;) Děkuji.

4David Marko  9.12.2010 8:49:40  Použivání QR kódů v aplikacích Lotus Notes

Ale jinak již máme i implementaci v jazyce JAVA, pomocí které QR kódy(ale i jiné varianty čárových kódu) v Lotus Notes generujeme bez nutnosti přístupu na externí internetové služby. Kompatibilita je on LN 6.5x a výše.

TOPlist