xPages na Lotus Notes klientovi

David Marko  20 November 2009 08:03:26
Jak bylo již několikrát avizováno, od Lotus Notes 8.5.1 je umožněn běh aplikací, vytvořených pomocí xPages přímo v Lotus Notes klientovi. Připomeňme jen, že xPages jsou prvkem návrhu LN databáze dostupným od verze LN 8.5,  pomocí něhož je možno poměrně komfortně vyvíjet webové aplikace pro platformu IBM Domino. Od verze LN 8.5.1 je možno takto vyvinuté aplikace provozovat jednotně jak přes internetový prohlížeč tak přes LN klienta bez dodatečných změn v aplikaci.

Image:xPages na Lotus Notes klientovi

Pro tyto účely ve vlastnostech databáze v nastavení, co se otevře v LN klientovi, přibyla položka pro otevření xPages. Po poklikání na takto nastavenou(a samozřejmně vyvinutou) databázi, se na krátkou chvíli zobrazí text upozorňujcící na otevírání xPages a pak se již v klasické záložce objeví aplikace stejně, jako ve webovém prohlížeči. Při běhu v LN klientovi aplikace nevyžaduje autentizaci, ta je přebírána z ID uživatele jako při běžné LN aplikaci.
 
Zvídaví uživatelé si takto mohou vyzkoušet databázi Diskuse, která je mezi standardními šablonami Lotus Notes a která obsahuje xPages interface. Standardně je xPages rozhraní zapnuto jen pro prohlížení pro web. Jednoduchým nastavením ve vlastnostech databáze xPages zprovozníme i pro LN klienta.

Image:xPages na Lotus Notes klientovi
Comments
no comments availabe. Be the first!

Diskuse byla uzavřena.
TOPlist