Google Charts v IBM Notes aplikacích

Stanislav Marszalek  20 March 2013 10:49:14
Google Chart Tools umožňují elegantní online grafickou prezentaci vaších dat. Stačí zadat pouze data v určeném formátu, typ grafu a již si můžete takový graf prohlížet. Grafy jsou určené pro webové stránky a jelikož XPages takové technologie umožňují, je možné grafy vkládat i do IBM Notes aplikací a zobrazovat takto různé hodnoty z dokumentů.

Image:Google Charts v IBM Notes aplikacích
Zde je postup, jak je možné něco takové udělat ve třech krocích.1. Vytvoříte si jednoduchou Xpage stránku, která natáhne Google Chart API, zavolá javascript funkci "setOnLoadCallback(drawGraph)" a umístí graf do div "my_graph". Podrobně je to popsáno v dokumentaci k Google Chart Tools.

Image:Google Charts v IBM Notes aplikacích
2.V kroku 1 jsme volali javasriptovou funkci   "setOnLoadCallback(drawGraph)", která má dva základní kroky:
- zavolá připravenou XPage apiJsonData.xsp, která vrátí data ve formátu JSON z vybraného pohledu Notes databáze.
- vykreslí graf, v našem případě PieChart, do divu 'my_graf'. Grafu lze poslat mnoho dalších parametrů, jako fonty popisků, barvy, lze ještě data různě filtrovat, zobrazit ve formě tabulky apod. Vše je zase popsáno v dokumentaci ke Google Chart Tools.

Image:Google Charts v IBM Notes aplikacích

3. Volaná XPage apiJsonData.xsp v kroku 2 volá funkci v Javě, v tomto případě APIJson.getJSONdata, která má za úkol projít ve vybrané Notes databázi pohled na obraty dle firem a vrátit z definovaných sloupců název firmy a součet obratů za dané období. Více o vytažení data ve formátu JSON z Notes databází jsem psali v tomto článku.

Image:Google Charts v IBM Notes aplikacíchComments

1Roman Beneš  20.03.2013 13:24:50  Google Charts v IBM Notes aplikacích

Vypadá to velmi pěkně, dá se to vkládat i do formulářů/dokumentů ?

2Stanislav Marszalek  20.03.2013 14:40:35  Google Charts v IBM Notes aplikacích

Ano, příkladem ten graf, který je vidět na obrázku, je vložen jako objekt Microsoft WEB browser na klasický Notes formulář. Ovšem zde je pak nutná autentizace.

3Palmi  20.03.2013 14:54:48  Google Charts v IBM Notes aplikacích

Any sample database to download ?

TOPlist