LotusSphere 2011 - Project Vulcan - objeví se další detaily či první verze tohoto projektu?

David Marko  19 November 2010 08:12:33
Na začátku tohoto roku jsme ve zprávě z naší návštěvy LotusSphere v americkém Orlandu zmiňovali představovaný projekt s názvem 'Vulcan'. LotusSphere 2011 se blíží a jistě bude zajímavé sledovat, jestli se již objeví první verze tohoto systému, který by snad měl být jakousí genezí systému Lotus Notes.

Co to vlastně je projekt Vulcan? Je pravda, že jsem o tom nikdy předtím neslyšel a zdaleka jsem nebyl sám. Má to být nová cesta IBM ve sjednocování Lotus produktů. Není to tak vzdálená budoucnost, první testovací verze mají být k dispozici v polovině tohoto roku. Má to být směr, kterým půjde další vývoj Lotus Notes a dalších již existujících produktů, jako je Sametime či Connection. Vulcan je z části přirovnáván k Google Wave a z části k Facebooku, ale má být zaměřen na firmy, takže tomu bude odpovídat i skladba jednotlivých komponent . Je to v podstatě přenesení fenoménu sociálních síti do firemního prostředí, rozšířené o komponenty specifické pro toto prostředí, s velkým důrazem na bezpečnost uložených dat. Dojde k větší integraci klasického mailu s instant messagingem, se sociálními sítěmi uvnitř korporací a dalšími daty z různých zdrojů, třeba ERP systému. Podstatou projektu je, aby všechny aplikace byly postaveny na stejném vývojovém prostředí (Eclipse) a tím se usnadnila jejich vzájemná integrace. Nebude tedy problém z pošty hned zahájit chat s odesílatelem, zavolat mu, sdílet soubory, vést schůzky apod. Součástí je i projekt Concord, což je WEB aplikace umožňující současnou editaci textových dokumentů více lidmi, jejich verzování, připomínkování apod. Vulcan má být postaven na těchto základních technologiích:
  • Lotus Notes - email a vlastní aplikace
  • Lotus Sametime - IM, Voice, Meetings
  • Lotus Connections - sdílení profilů, aktivit, souborů
  • Lotus Live - cloud SW
Výsledkem projektu by mělo být i sjednocení jednotlivých komponent jak z hlediska funkčnosti (některé z nich mají stejné nebo podobné funkce), tak i z hlediska vývojového prostředí.
Viděl jsem tam i první náznaky této aplikace, takže je to už trochu víc než jen idea. Podstatou byla Úvodní stránka, která obsahovala seznam různých "dokumentů k vyřízení" jako třeba emaily, notifikace z jiných aplikací, diskuse, úkoly, projekty apod. Zajímavá byla možnost zobrazování odpovědí na mail ve formě diskuse, zobrazení konverzace s odesílatelem v Sametime, sdílených souborů s ním z Quickeru, vyhledávání přes všechny komponenty programu, tj. Mail, Sametime konverzace, Connection profily apod.Comments
no comments availabe. Be the first!
TOPlist