Jak si vytvořit vlastní blog na Domino serveru?

David Marko  26 February 2009 14:00:41
Pokud jste uvažovali o spuštění firemního či jen osobního blogu, a chtěli jste jej provozovat na vašem Domino serveru, připravili jsme pro vás krátký návod, jak na to. Součástí systémových šablon Domino serveru je již v jeho několika verzích šablona pro DominoBlog. Šablonu DominoBlogu používáme i na našem blogu, který právě čtete. Vzhledem k rozsahu a konfiguračním možnostem DominoBlogu se zaměříme jen na některé vybrané části.

1. Jakou šablonu vybrat?

Šablona pro DominoBlog je dostupná již od verze Domino 7.x . Vizuálně se však liší od současné osmičkové řady. Šablona, kterou provozujeme na tomto blogu je z Lotus Notes 8.5. Šablony neobsahují vlastnosti specifické pro danou verzi Lotus Notes, takže DominoBlog šablonu z Lotus Notes 8.5 lze provozovat na Domino server 6.x (jako je tomu i v našem případě).

Chcete-li tedy vytvořit novou databázi DominoBogu, otevřete si v dialogu pro vytvoření nové databáze seznam šablon na zvoleném serveru a vyberte tu s název 'Domino Blog' (fyzický název šablony je 'dominoblog.nsf'). Vytvoří se vám databáze blogu, která má Lotus Notes i webové rozhraní.

Image:Jak si vytvořit vlastní blog na Domino serveru?


2. Začínáme konfigurací ...

Po vytvoření databáze budete dialogem vyzváni k prvotní konfiguraci, kterou specifikujete základní části Blogu. Z tohoto dialogu se následně vytvoří konfigurační dokument, kterým budete moci chování celého Blogu konfigurovat do velmi jemných podrobností. Zvláštní upozornění patří položce 'Full site URL'. Vyplňte ji správně i s požadovaným lomítkem na konci. Ušetříte si následně zbytečná trápení s nefunkčními odkazy.
Image:Jak si vytvořit vlastní blog na Domino serveru?

2. Hmm, takže je to jenom anglicky?

Šablona blogu je anglicky jak v Lotus Notes, tak webovém rozhraní.  Jelikož se jedná o LN databázi je možno, v případě nezbytné nutnosti, aplikaci 'počeštit'. Lokalizace a případná grafická úprava webového rozhraní se provádí prostřednictvím Lotus klienta, neboť jednotlivé části webového GUI jsou uloženy v databázi v klasických dokumentech a je možno je jednoduše editovat, pokud víte jak :-).

Zde si dovolujeme přiložit DominoBlog z LN 8.5 s počeštěným webovým rozhraním, tak jak jej používáme na našem blogu. Samotná úprava vzhledu se děje v pohledech v rozšířené levé navigaci. Zde jsou jednotlivé šablony (šablony jednotlivých bloků, ze kterých se uživatelské rozhraní skládá) přehledně rozčleněny.

Image:Jak si vytvořit vlastní blog na Domino serveru?


3. Takže nakonec je stejně nejtěžší něco na ten blog napsat.

Pro psaní článků je velkou výhodou pro uživatele známé prostředí Lotus Notes klienta. Použít lze běžné formátování obohaceného textu. Ne vše ale blog zkousne. Jak jsme zjistili, při uložení článku aplikace provádí úpravu jeho těla, a některé formátování vypouští. Je tedy potřeba si na některé věci zvyknout. Napsané články mohou v aplikaci existovat ve formě 'draftů' , tedy nepublikovaných článků, po jejich dopracování lze článek publikovat.

Další možnosti

- odložené publikování od daného data
- nastavení data expirace článku
- vkládání tagů, ze kterých je automaticky vytvářen tzv. 'tag-cloud'
- k článkům lze vytvářet diskusní příspěvky
- diskusi lze zapnout pro každý článek jednotlivě a  v závislosti na datu ji nechat po čase automaticky zamknout (škoda žádné ochrany proti SPAMu)

Pro komunikaci s okolním světem DominoBlog články zpřístupňuje prostřednictvím RSS, což je velmi příjemné.

Image:Jak si vytvořit vlastní blog na Domino serveru?

4. Slovo závěrem

DominoBlog je jednou s velmi hodnotných šablon, které jsou součástí samotného balíku systému Lotus Notes. Velmi oceňujeme rozsáhlé konfigurační možnosti, jejichž většinu jsme zde ani nezmínili (možná se k nim vrátíme v jednom z dalších dílů na toto téma) .  Pokud máte systém Lotus Notes a provozujete HTTP na Domino serveru, jednoduchým způsobem můžete začít vlastní blog využívat. A pokud chtějí mít jednotlivá oddělení svůj separátní blog, není nic jednoduššího než provozovat více databází DominoBlogu.
Comments
no comments availabe. Be the first!

Diskuse byla uzavřena.
TOPlist