Novinky z Lotusphere 2012

Stanislav Marszalek  19 January 2012 13:01:26
Ve dnech 16.1. - 19.1.2012 probíhá v Orlandu, USA, mezinárodní konference Lotusphere 2012  na které jsou představovavé novinky ze světa IBM softwaru. Jako každoročně se jí účastní přes 5000 účastníků ze všech koutů světa a v mnoha odborných i obchodních seminářích se dozvídají nové trendy v různých oblastech IT. Co nového přináší letošní konference?

1. IBM Connections Mail - maily v sociální síti

IBM Connections je přirovnáván k Facebook pro firemní zákazníky a dle mnoha studií představených na Lotuspeheře, začnou sociální sítě dominovat i v podnikové sféře. Proto IBM Connections budou v nové verzi, která příjde v tomto roce, obsahovat i poštovního klienta, jehož obsah může být napojen na různé poštovní servery, jako například MS Exchange, ale především na Domino server. Systém nemá pouze zobrazovat a posílat zprávy, ale zprávy má zobrazovat pomoci inteligentních filtrů dle kontextu, dle příjemce, dle odesílatele tak, aby uživatel dostával v prvním sledu pouze informace pro něj důležité. Emaily mají být i součástí tzv. aktivity streamu, který generuje uživateli notifikace o dalších událostech v IBM Connections, jako je požadavek o připomínkování dokumentu, upozornění na komentář k příspěvku, o změně souboru, či přidání nového člena do komunity. Možná první kroky k nahrazení emailu sociální síti? Pěkný článek o této problematice naleznete na zive.cz
2. Lotus Notes/Domino Social Edition

Takto se má jmenovat další verze Notes, respektive její nádstavba. Jedná se o další propojování Notes s IBM Connections, kdy i do klienta Notes se bude posílat "activity stream" zmíněný výše. Krom toho Notes umožní programátorské propojení Notes s IBM Connections na úrovni vzájemné výměny dat, především přes XPages aplikace, které budou obsahovat komponenty pro taková propojení. Novým termínem, který jsem zaslechli na Lotuspheře je "embedded experiences". Jedná se o funkci v poště, kdy přímo v otevřené zprávě budete moci provádět určitou akci, jako například schválení dovolenky, odpovědět na dotazník, přidat komentář, spustit video z You Tube, bez toho aniž byste museli nejdříve otevírat prohlížeč/aplikaci/novou kartu.
3. Notes Application Player Plug-in

Toto je zajímavá věc. Jedná se o plug-in do prohlížeče, který umožní spustit jakoukoliv Notes aplikace v prohlížeči bez toho aniž by byla potřeba její modifikace. Je to odpověď na stále rostoucí požadavky ze strany klientů na práci s aplikací pouze přes prohlížeč bez nutnosti instalovat Notes klienta. Plug-in má mít kolem 100 MB, bude pouze pro Windows a patrně pro Firefox a IE. Sami jsme zvědaví, jakou funkcionalitu aplikací to zvládne "přehrát".
4. IBM Docs

Jedná se o pokračování LotusLive Symphony, čili kancelářského balíku aplikací v cloudu (obdoba Office 365 či Google docs). Tato verze umožňuje společnou editaci jednoho dokumentu více uživateli, nastavení přístupů vybraným uživatelům pouze na určité odstavce dokumentu, daleko větší možnosti formátování či práce s textem než verze předchozí. Beta verze aplikace je k dispozici na http://greenhouse.lotus.com.
Image:Novinky z Lotusphere 2012

Obecně lze říci, že konference Lotusphere je zaměřená především na sociální sítě v podnikové oblasti a způsoby jejich využití. Takže kromě technických prezentací je zde možné vidět i ukázky implementací tohoto softwaru v praxi, které jsou prezentované přímo zákazníky. Nedílnou součásti je důraz na způsob přístupu k těmto sítím, kdy kdysi převládající nativní klienti jsou nahrazování přístupem přes prohlížeč a především přes mobilní zařízení.Další odkazy na články z Lotusphery:
Lotusphere 2012: Lotus Notes/Domino Social Edition
Lotusphere 2012: Messaging and Collaboration Strategy, aka "8.5.3!"
Lotusphere 2012: The future of mail is social
TOPlist