Lotus Notes 8.5.3 CodeDrop5 - vybrané novinky Domino Designera i se screenshoty

David Marko  14 June 2011 11:16:03
V minulých dnech vyšla další z verzí Lotus Notes 8.5.3 určených pro testování označená jako CodeDrop 5. Od této verze je možno ze strany testerů psát o jednotlivých nových vlastnostech, což bychom i rádi tímto, alespoň částečně, učinili. Zaměříme se především na některé nové vlastnosti týkající se Domino Designeru. Na začátek musíme uvést, že se jedná o verzi ne-finální, věci zde uvedené tedy nemusejí odpovídat finálnímu produktu tak, jak bude uveřejněn dle plánu IBM v Q3/2011.

1. Zavedení nového designového prvku pro psaní JAVA kódu.

Pokud programujete v xPages a chtěli jste používat kód napsaný v javě, museli jste jej psát přes tzv. Package Explorer, kde jste si vytvořili adresář pro zdrojové kódy. Kód takto psaný však neměl k dispozici klasické atributy například pro dědění z jiné databáze, zakázání aktualizace ze šablony apod. To již nyní neplatí. Pro JAVA kód byl vytvořen speciální prvek designu databáze tak jak ukazuje screenshot. Jednotlivé vytvořené třídy rozdělené do balíků(packages) jsou zobrazovány pod sebou a v jejich vlastnostech můžeme nastavovat klasické atributy vlastností designových prvků.
(DM: Škoda jen, že se balíky nezobazují ve formě stromu, což by velmi přidalo na výsledné přehlednosti. Stromové zobrazní bych velmi uvítal i u například zobrazení seznamu pohledů. Velmi by to práci s designerem zpřehlednilo)


Image:Lotus Notes 8.5.3 CodeDrop5 - vybrané novinky Domino Designera i se screenshoty

2. DojoToolkit  1.5

Dojo Toolkit byl aktualizován na verzi 1.5. pro zaintereosvané připomínáme, že dokumentaci k DojoToolkitu naleznete například zde
(DM: Trochu mne mrzí, že se nepodařilo začlenit DojoToolkit ve verzi 1.6, který je již na světě nekolik měsíců)


Image:Lotus Notes 8.5.3 CodeDrop5 - vybrané novinky Domino Designera i se screenshoty

3. Zrychlení xPages

Zrychlení xPages se týká hlavně jejich pomalejšího náběhu v případě jejich nepoužívání v rámci timeoutu. V nastavení notes.ini je nyní možno zapnout tzv. preload, kdy xPages z vybraných databází budou vždy k dispozici k okamžitém použití.

Image:Lotus Notes 8.5.3 CodeDrop5 - vybrané novinky Domino Designera i se screenshoty

4. Natahování JavaScriptů a CSS v komprimované(optimalizované) podobě

Pro xPages bylo zavedeno nastavení, kdy můžeme Domino server požádat o optimalizovanější natahování JavaScriptových knihoven s CSS stylů do prohlížeče. Prakticky to znamená, že Domino provede on-fly agregaci jednotlivých JS knihoven do jednoho souboru(podobně u CSS) a prohlížeč tak  například místo osmi knihoven natahuje pouze jednu, což je z pohledu zpracování stránky rychlejší.
Image:Lotus Notes 8.5.3 CodeDrop5 - vybrané novinky Domino Designera i se screenshoty

5. Podpora pro tzv. správce verzí - synchronizace databáze LN se souborovým systémem

Správcové verzí jako např. GIT, Mercurial nebo Subversion patří nedílně k vývoji moderního software. Z mnoha technických důvodů však tyto prostředky nebylo možné v kombinaci s LN používat. V této nové verzi je učiněn jeden z kroků, které toto mají změnit. Bude tak nyní možné uložit LN databázi na souborový systém ve formě složky obsahující adresářovou struktury s jednotlivými komponentami designu ve formě souborů. Cílem je, aby se podařilo vytvořit souborovou strukturu, která bude pro správce verzí transparentní a změny zde provedení ve formě commitů a rollbacků budou synchronizovatelné zpět do LN databáze.
(DM: Tato funkčnost je dostupná i pro Designera 8.5.2 ve formě pluginu. Nicméně po jednodenním používání se synchronizace mezi LN databází a diskem rozpadla. Pokusy se stejným výsledkem jsem pozoroval i u jiných uživatelů, tak snad se to již podařilo stabilizovat)

Comments
no comments availabe. Be the first!
TOPlist