Domino server a Mail Journaling

David Marko  14 January 2009 10:05:27
Domino Mail Journaling je poměrně málo známá vlastnost, která je součástní funkcí Domino server, přesněji jeho poštovního routeru. Jednoduše řečeno Mail Journaling umožňuje vytváření kopií emailů, a to jak příchozích, tak i odchozích, do speciální databáze. Emaily, které procházejí přes router Domino serveru tak mohou být uloženy do centrální databáze a pak dále zpracovávány.

Možnosti použití:

- jednoduché centrální zálohování, kdy jsou emaily shromážděny v jedné databázi, pomocí fulltextu se pak dají prohledávat atp.
- sběr emailů, které jsou následně zpravovávány agentem, který napřiklad emaily podle odesilatele nebo příjemce automaticky připojuje do kontaktní databáze

Nastavení Mail Journalingu vyžaduje dva kroky:
1. Povolení Mail Journalingu v Configuration dokumentu daného Domino serveru

- na patřičném místě stačí mail journaling povolit a specifikovat, do jaké db se mají emaily ukládat
- z bezpečnostních důvodů Domino server jednotlivá pole šifruje pro zvoleného uživatele, který pak jako jediný může emaily číst (je možno nastavit, která pole se šiftovat nebou)
- nastavuje se omezení, jaké maximální velikosti může žurnál nabýt. Jakmile databáze dosáhne dané velikosti, Domino ji přejmenuje a vytvoří novou, do které ukládá nové zprávy.

Image:Domino server a Mail Journaling

2. Nastavení serverového pravidla, které bude definovat, které dokumenty mají do žurnálu padat.

- jedná se o standardní nastavení v pravidlech.  Na rozdíl od jiných použití se však jako akce, která se má provést, nastavuje na 'Journal this Message' . Do žurnálu tak nemusejí padat úplně všechny emaily, které Domino serverm procházejí.

Image:Domino server a Mail Journaling
Comments

1FRENKY  15.01.2009 14:37:56  Domino server a Mail Journaling

O téhle funkčnosti jsem nevěděl. Díky.

2Marek Fiala  15.01.2009 15:51:34  Domino server a Mail Journaling

tato funkcnost je dostatecne dokumentovana jak v redbookach tak i a manualu. Pozor v CR se vsak narazi na jeden velky problem a to je "odposlech zprav" tedy "Porušování tajemství dopravovaných zpráv"

Toto lze resit ale tak, jak je na obrazku doporucene nastaveni tak je to o trestni stihani - staci jeden nespokojenej uzivatel.

ve skutecnosti je vsak tato funkce velmi uzitecna ale musi byt jeji nastaveni provedeno trochu jinak nez je uvedeno, ale to je spis na clanek o nekolika desitkach stran a pravni rozbor.

hezky den

3David Marko  15.01.2009 19:19:45  Domino server a Mail Journaling

Článek je zaměřen na technickou stránku věci a popisuje možnosti systému Lotus Notes. Nezabývá se legislativní stránkou věci, ta je opravdu mimo rámec dané věci a hlavně je podstatně širší, obecnější, kontroverzní a hlavně nejednoznačná viz například starší diskuse zde: { Link } a asi i mnohé jiné.

4Marek Fiala  16.01.2009 8:23:43  Domino server a Mail Journaling

bohuzel pane kolego, kolegy spravce je potreba na tuto skutecnost upozornit.

strucne plati zakladni pravidla:

- databaze musi byt sifrovana ID uzivatele, ktery neni bezne pouzivan

- k ID uzivatele plati "zvlastni rezim uzivani".

obecn2 na zaklade zaveru z vaseho odkazu a zkusenosti:

zamestnavatel ma pravo cist postu zamestnancu ktera je prenasena jeho "postovnim" systemem, ale musi zabezpecit "nezneuzitelnost" techto zprav t.j. info vyse


Diskuse byla uzavřena.
TOPlist