Zkušenosti s IBM Notes 9 (pozitivní)

Stanislav Marszalek  11 February 2013 09:16:20
Od konce minulého roku je možné stáhnout beta verzi nově připravované IBM Notes 9 Social Edition. V naší firmě jsme jí nejdříve zkoušeli na naších testovacích strojích, ale jelikož se jevila velmi stabilně, přešla většina ve firmě na tuto verzi "na ostro". Takže nyní již téměř měsíc v Notes 9 zpracováváme emaily, vedeme projektovou agendu i vyvíjíme komerční aplikace. Jaké jsou tedy naše první zkušenosti s tímto nový klientem Notes?

Startuje rychleji
- klient Notes nabíhá na stejném hardware o poznání rychleji než verze 8 x. Je to do 10 sekund.

Je rychlejší
- tato verze je očividně rychlejší než verze předchozí téměř ve všech činnostech. V přepínání oken, otevírání dokumentů, práci v poště (pracujeme již s  novou šablonou pošty Notes 9 viz screenshot). Velmi důležitá je pro nás i rychlost Domino Designera. Zrychlení  je to poznat jak při vývoji standardních Notes aplikací, tak především při vývoji v xPages. Uložení CSS stylů, JavaScript, Javy trvalo v předchozích verzích poměrně dlouho, nyní to je otázka okamžiku.

Je stabilnější
- padá méně, téměř vůbec. Verze předchozí padaly při divokých operacích v Designeru, nyní se tak neděje.

Jiná grafika
- pošta i celé menu je laděno do černé/modré/šedé. Toto je vždy otázka subjektivní, ale všichni jsme si po určitém čase užívání zvykli a dokonce konstatovali, že se nám nový design líbí více.

Ne vše je funkční
- aby to nebylo jenom pozitvní, některé funkce v Domino Designeru ještě nefungují správně. Jsou to ale menší chyby, kterých je asi více v nynějších ostrých verzích.

Nyní ještě ověřujeme činnost Domino serveru 9 na produkčních aplikacích, ale zde vše běží spolehlivě. Takže závěrem můžeme tuto verzi doporučit, především vzhledem ke zrychlení. Její spolehlivost vychází i z toho, že zde se již zásadně neměnila vnitřní architektura, ale především se celá verze optimalizovala pro stabilitu a výkon. Ovšem i zde je několik novinek, jak se můžete dozvědět například tady.
Image:Zkušenosti s IBM Notes 9 (pozitvní)

Comments

1Steve  12.03.2013 16:31:47  Zkušenosti s IBM Notes 9 (pozitivní)

No vyzera to dobre, realita je ale taka ze Lotus Notes je uz zijuca mrtvola. Vsetci klienti, uz presli alebo prechadzaju na Sharepoint od MS. IBM skutocne urobila dobru pracu za poslednych 10 rokov. Pochovat tak excelentny produkt.

TOPlist