Lotus Notes a komunikace s OS, okolními programy nebo jinými systémy

David Marko  10 April 2009 12:12:04
Systém Lotus Notes dokáže se svým okolím komunikovat mnoha způsoby. Konkrétní použití je vždy odvislé od situace, kterou potřebujeme řešit. Níže uvádím některé možnosti spolu s jejich typickým použitím:

1) Přímý přístup na souborový systém

Programové prostředky Lotus Notes dovolují přistupovat na souborový systém a z něj číst nebo na něj zapisovat. Číst lze jak textové tak i binární soubory. U textových lze použít různé jazykové kódování s možností převodů. Vhodné využití je například pro import a export dat z textových formátů jako je CSV.

2) COM (Common Object Model)

Jedná se o rozhraní operačního systému MS Windows, jehož prostřednictvím lze komunikovat přímo s aplikacemi, které jsou v operačním systému nainstalovány. Dle API, které pro COM daný program poskytuje, je možné aplikace ovládat dosti podrobným způsobem. Mezi typické použití je možno zařadit exporty do MS Excelu, nebo tisky přes MS Word.

3) ODBC

ODBC je komunikační vrstvou, s jejíž pomocí je možné provádět datové přenosy. Prostřednictvím ODBC lze komunikovat s externími databázovými systémy (SQL servery atp.), a data z nich číst nebo je do nich zapisovat. Typicky lze prostřednictvím ODBC natahovat data např. z účetního systému nebo do něj (nějčastěji prostřednictvím komunikačního můstku) zapisovat.

4) JAVA

Lotus Notes jsou schopny spouštět kód napsaný v jazyce JAVA. To přináší možnost použití některé z velkého množství knihoven a doplňků, které jsou pro jazyk JAVA k dispozici. Použití přichází nejčastěji na řadu v situaci, kdy nelze použít nativní prostředky Lotus Notes (nejčastěji Lotus Script). Např. exporty do formátů MS Office bez nutnosti mít jeho instalace, exporty do PDF nebo také komunikace s jinými systémy prostřednictvím webových služeb.

5) WebServices(SOAP)

Od LN verze 8 je k dispozici klientská část SOAP standardu webových služeb. Jejím prostřednictvím je možno komunikovat s okolními systémy, které přes SOAP nabízejí služby/data. Pokud je potřeba použít 'sofistikovanější' řešení, je možno využít JAVA knihoven pro webové služby. Od Lotus Notes verze 7 umí IBM Domino server svá data přes SOAP webové služby poskytovat.

5) DECS

DECS, jenž je součástí Domino serveru,  umožňuje vytvořit provázání databáze umístěné na Lotus Notes serveru na jiný databázový systém nebo zdroj ODBC. Provázání poskytuje jednosměrný on-line přenos údajů z Lotus Notes databáze do prostředí např. SQL serveru. Přenos dat do externí databáze se děje při prvotním ukládání či aktualizaci dokumentů v Lotus Notes databázi. Systém tedy není určen pro jednorázový export dat z databáze Lotus Notes, ale spíše pro průběžné ukládání dat z Lotus Notes do externí databáze. Více zde: http://blog.tcl-digitrade.com/blogs/tcl-digitrade-blog.nsf/dx/18.03.2009102534JMAE4A.htm?opendocument

Comments
no comments availabe. Be the first!

Diskuse byla uzavřena.
TOPlist