xPages - k čemu jsou vlastně dobré?

Stanislav Marszalek  10 February 2010 10:59:31
xPages jsou novým prvkem pro vývojaře, který přišel s novou verzí Lotus Notes 8.5.1. Je to jen usnadnění práce pro designery nebo lze vyvinout i to, co ve stávajích Notes aplikacích nebylo možné? Níže nabízíme shrnutí základních vlastností xPages a jejich využití v Notes aplikacích.

1. Vývoj pro Notes i WEB klienta

To je základní vlastnost xPages. Pokud je aplikace vyvinuta pomocí xPages, bude úplně stejně fungovat v Notes klientovi i v internetovém prohlížeči. Není nutné aplikaci upravovat pro jednotlivé klienty, jak tomu bylo v předchozích verzích Notes, kde bylo nutné pro každé prostředí de facto vyvíjet samostatnou aplikaci. To přináší velkou výhodu -  kteroukoliv aplikaci můžete zpřístupnit i uživateli s prohlížečem, aniž byste u něj museli něco instalovat.

2. Nové možnosti pro zobrazování pohledů

Dokumenty již nemusí být zobrazeny v pohledu pomoci kategorií a řádků, ale můžete je zobrazit libovolným způsobem, například jako vizitky, grafy, sales funnels apod.
Image:xPages - k čemu jsou vlastně dobré?

Image:xPages - k čemu jsou vlastně dobré?
Image:xPages - k čemu jsou vlastně dobré?

3. Data z jiných aplikací v pohledu

Každému sloupci v xPages je určeno, ze které databáze má čerpat hodnoty.  Je proto možné mít v jednom pohledu sloupec s číslem objednávky a zároveň sloupec s adresou firmy, která je uložená v jiné databázi. Jelikož zdrojem dat pro xPages jsou pohledy v Notes databázi, můžete vytvořit několik xPages s různými náhledy, počty, pořadím sloupců, přičemž jako zdroj dat bude sloužit jediný pohled. Tím lze v některých případech výrazně ušetřit počet pohledů. V dalších verzích Notes se předpokládá, že zdrojem dat budou i relační databáze.

4. Editace dokumentů na úrovni pohledů

Dokumenty v pohledu je možné zobrazovat ve formě malých editovatelných formulářů. Ukládat je lze jednotlivě nebo všechny najednou.
Image:xPages - k čemu jsou vlastně dobré?

5. Editace více dokumentů z jednoho formuláře

( viz příklad na obrázku níže). Formulář "Objednávka" obsahuje poddokumenty Položky objednávky a část formuláře Firma z aplikace Adresáře. Z jediného místa lze přidávat "neomezený" počet položek objednávky a zároveň aktualizovat údaje na kartě firmy, která je uložená v jiné aplikaci. To vše jedním tlačítkem "Ulož a Zavři".
Image:xPages - k čemu jsou vlastně dobré?


6. Aplikace v xPages mohou využít všechny prvky dostupné pro vývoj na WEBu

Formuláře tedy mohou obsahovat takové komponenty jako grafy, progress bary, ovládací prvky v různých podobách apod. Je to dáno principem xPages - i v Notes klientovi se prvky zobrazují přes vnitřně zabudovaný internetový prohlížeč. To umožňuje využít i  nekonečné množství dostupných ovládacích prvků, Java a JavaScript kódů z Internetu.
Comments
no comments availabe. Be the first!
TOPlist