Multimediální sítě

Stanislav Marszalek  8 March 2010 09:05:52
Dnešním příspěvkem se nebudeme zabývat Lotus Notes, ale podívali jsme se také na oblast zábavy a využití multimédií v domácnosti nebo možná i ve firmách. Většina z vás to asi zná. Fotky uložené na nějakém počítači, rodinná videa na DVD, nahrané filmy občas v počítači, a když máme čas tak je dáme na DVD, muzika v MP3 přehrávači, v telefonu, na CD. A to nemluvím o fotkách v albech, videích na VHS kazetách apod. Všechno na různých místech a pro každý typ je nutné jiné zařízení, které by to přehrálo, ukázalo, zobrazilo. No a často je to zařízení, které pro tento účel není zcela vhodné. Asi jste nejednou zažili situaci, kdy k vám přijde na návštěvu babička s dědečkem a vy jim chcete ukázat fotky a videa z minulé dovolené, takže se nakonec všichni tísní kolem notebooku, umístěného na konferenčním stolku mezi chlebíčky. Můžeme to sice nahrát na DVD a pustit přes DVD přehrávač na televizi, ale je s tím poměrně hodně práce a většinou v ten moment nemáte vypálené ty nejnovější věci, které chcete ukázat. Jaké řešení tedy zvolit?

Všechno na síť

Domácí sítě již jsou realitou a dají se velmi dobře pro tyto účely využít. Jednotlivá zařízení můžete mít propojené nejen kabely, ale i WIFI nebo dokonce po elektrických obvodech přes speciální adaptéry. Takže stavba a rozšíření takové sítě nemusí znamenat pokládání nové kabeláže a tím nijak neutrpí estetický vzhled pokojů.

Kam s fotkami, videem, hudbou?

Zde je nejlépe zvolit jedno centrální úložiště, kam se budou vkládat fotky z foťáku, videa z kamer, hudba z CD. K tomu slouží NAS server, který má velkou úložnou kapacitu, umí poskytovat multimediální obsah a může běžet nepřetržitě a na rozdíl od klasického PC, má velmi malou spotřebu. Výhodou je i to, že NAS server můžete dát téměř kamkoliv, i třeba na půdu, pokud k němu dostanete "dráty". Tímto máme zajištěno, že se k našemu multimediálnímu obsahu dostanou všechna zařízení, která umí pracovat se sítí.
Image:Multimediální sítě

Čím multimédia přehrávat?

Nejčastějším požadavkem je přehrávání obrazového materiálu, tj. fotek a videí. Pokud máme síť a centrální úložiště, dostaneme se k nim samozřejmě přes počítač. Jenže pro takové účely je nejlepší televize, která má velkou obrazovku, je možné ji sledovat z pohodlí sedačky a diváci nemusí být při sledování namačkaní jeden vedle druhého, tak jak tomu bývá u sledování filmů na PC. Jak dostat ovšem do TV počítačovou síť. Pravda, některé TV již mají připojení k LAN, ale většinou se jedná o jednoúčelové věci, které neumožňují zobrazování čehokoliv odkudkoliv. Proto nejlepší volbou se jeví PC připojené k televizi. Představa velké krabice hučícího počítače u televizního stolku asi nikoho nenadchne, ovšem naštěstí jsou na trhu malé výkonné počítač, které lze dobře schovat nebo i dokonce vystavit na obdiv, poněvadž k tomu jsou určené. Příkladem může být ASUS EEE BOX, který má HDMI výstup na televizi, je tichý a dá se ovládat pomoci dálkové klávesnice nebo i dálkového ovládače. Tento přístroj je možné napojit i na audio sestavu nebo jednoduché reproduktory a tak se dá velmi elegantně použít na přehrávání hudby. Můžete jej položit vlastně kdekoliv, kam máte dotaženou síť nebo dosáhne signál WIFI a tak lze poslouchat své oblíbené rádio nebo sledovat nějaký film i v dílně nebo na terase zahrady.
Image:Multimediální sítě
Ženy často rády využívají televize nebo rádia při své práci v kuchyni. Pro tyto účely je ideální další stroj od Asusu EEE Top, který má zabudovaný celý počítač v monitoru. Je to výborná věc, protože jej položíte někam na kuchyňskou linku, připojíte bezdrátově k WIFI a hrajete. Protože se jedná o počítač s dotykovou obrazovkou, můžete jej ovládat i vidličkou, ale nechybí ani bezdrátová klávesnice a myš.
Je to plnohodnotný počítač, včetně DVD mechaniky, USB slotů apod. Z výše uvedeného možná vyplývá, že se jedná o počítač do kuchyně, ale samozřejmě si jej můžete odnést a postavit vlastně kamkoliv dle libosti.
Image:Multimediální sítě
Jakým programem multimédia ovládat?

Naše fotky máme uložené na centrálním serveru, máme počítačovou síť, máme zařízení, která nám to vše pomohou zobrazit, a teď je důležité, jaký program k tomu vybrat. Jelikož máme vše děláno přes PC, můžeme vlastně nainstalovat cokoliv, WinAmp na hudbu, BPlayer na videa, Picassa na fotky…jenže prohlížet fotky si chce i třeba babička dole a ta neví jaký program k čemu použít. Tudíž se musí použit co nejjednodušší ovládání, tak aby se jedním programem dalo prohlížet jak video tak i fotky, spouštět hudba z domácí sítě, z Internetu a vše šlo ovládat i dálkovým ovládačem nebo prstem, bez nutnosti požití klávesnice nebo myši.

K tomu všemu je ideální program XBMC. Co všechno umí:

Image:Multimediální sítě
Přehrává video, audio, fotky
– cokoliv máte uloženo v centrálním úložišti, dokáže přehrát.
Přehrává odkudkoliv
– multimediální soubory můžete mít uložené na NAS serveru, jiných počítačích v sítí, nahrané v satelitním přijímači, vše je jednoduše dostupné i pro člověka, který vůbec nezná celou strukturu sítě.
Přehrává rádia z Internetu
– do seznamu oblíbených rádia uložíte ta, která doma rádi posloucháte, a pak už stačí jen kliknout na správnou volbu.
Image:Multimediální sítě
Přehrává videa z YouTube
– všechna videa z YouTube pohodlně vyhledaná a spouštěná z pohodlí vašeho gauče. Co je důležité připomenout, že na YouTube nejsou pouze písničky nebo humorné scénky Šimka a Soboty, ale je tam nepřeberné množství recenzí na cokoliv, vzdělávací videa z různých oborů, od matematiky, přes fyziku až po chemii, jazykové kursy, takže z toho pohledu velmi užitečný materiál.
Image:Multimediální sítě
Archívy pořadů
– dokáže přehrávat pořady z archívů různých televizí, co víc, napojení na další archívy je možné doprogramovávat. Například Česká televize nabízí rozsáhlý archív svých pořadů a tak si můžete vybírat pořady z různých žánrů, někdo má rád sportovní vysílání, někdo historii, jiný pořady o architektuře a to vše si můžete pouštět, i když programy byly vysílaný před několika léty. Stejné je to i s archívem českého rozhlasu, kde jako základ slouží jejich oblíbené Rádio na přání.
Tuto funkci považuji jako jednu z nejužitnějších z celého řešení, poněvadž neposkytuje jenom zábavu, ale lze se takto i vzdělávat.

Jak to celé ovládat?

Pracujete-li s počítačem je samozřejmě nejlepší klávesnice a myš. V případě dotykového ASUS EEE Top není problém vše ovládat prstem, protože program XBMC je přizpůsoben pro takový styl ovládání. Chcete-li ovládat PC k televizi můžete použít malé bezdrátové klávesnice, se kterou se bez problémů pracuje jak z konferenčního stolku tak i třeba z křesla. Klávesnice poskytuje nejvyšší komfort ovládání, ovšem ne každý bude nadšen dalším „dálkačem“ u televize. Pro ty ovšem existuje i možnost ovládání PC pomoci dálkového ovládání. Zkoušeli jsme kupříkladu universální ovládání Logitech Harmony a to funguje výborně, takže nejen ovládáte XMBC, ale i všechny ostatní přístroje kolem. Největší potíž nastává, pokud chcete ovládat malý EEEBox, který by měl sloužit třeba v ložnici jenom k přehrávání hudby, tudíž k němu jsou připojené reprobedny, ale už ne televize nebo monitor, kde by bylo možné vidět na co klikám. Řešením v tomto případě je ovládat toto PC vzdáleně z jiného PC, a jelikož ovládání je možné i přes http protokol, dají se k tomu použít i mobilní chytré telefony. Jinou možností je připojení malého dotykového displaye (10‘‘), jehož cena je nyní velmi dostupná (3000 Kč).
Image:Multimediální sítěImage:Multimediální sítě

Samozřejmě tím to celé nemusí končit. Je-li v domácnosti dobře udělaná síť je možné ji dále rozšiřovat. Síťové tiskárny umožní tisk odkudkoliv, síťové skenery zase mohou ukládat důležité dokumenty do centrálního úložiště a vhodnou aplikací je možné je třídit, kategorizovat, zařazovat. Od věci nejsou ani IP kamery, které pohlídají dítě, zobrazí příchozí osobu u vchodu nebo oznámí pohyb v určené místnosti.
Comments
no comments availabe. Be the first!
TOPlist