Lotus Notes 8.5.3 - změny v licencování

Stanislav Marszalek  7 October 2011 08:29:21
IBM uvolnila 4.10.2011 novou verzi Lotus Notes s označením 8.5.3. Nejedná se pouze o verzi opravující předchozí chyby, ale obsahuje i několik vylepšení klienta, designera a administrátora. Kromě toho IBM, v souvislosti s tímto vydáním, přišla i s několika změnami v oblasti licencování tohoto produktu.  

1. Licence Domino Collaboration Express je nyní možné použít pro firmy do 1 000 uživatelů v adresní knize Lotus Notes. Předchozí podmínka byla "do 1 000 zaměstnanců", takže například firmy s 50 uživateli Lotus Notes, ale 1 200 zaměstnanci tuto licenci nemohly použít. Připomínáme, že v licenci Express kupujete pouze licence pro uživatele a nikoliv pro servery, takže se nemusíte starat o počet procesorů, můžete si vytvořit záložní či replikační server bez nutnosti pořizovat další licence.  

2. Lotus Notes 8.5.3 v sobě obsahují licenci pro přístup k IBM Connection Profiles a Files. Samozřejmě IBM Connection musíte mít nainstalované nebo jinak dostupné.  

3. V souvislosti s uvedením Notes 8.5.3 byl uveden i nový licenční model nazvaný IBM XWork Server. Jedná se o Domino server sloužící pro provoz xPage aplikací, který umožňuje přístup pro neomezený počet autentizovaných uživatelů. Tento licenční model by měl sloužit především pro ty, kteří provozují své xPage aplikace pro mnoho uživatelů, přistupujících  z internetu.

Jaké jsou podmínky licence?:  
- neomezený počet autentizovaných uživatelů  
- licence není odvislá od počtu PVU na serveru  
- licence je na rok a po uplynutí jednoho roku je nutné licenci obnovit, jinak zaniká.    
- cena je $2 000 za rok a pro 4 provozované aplikace, tudíž je to omezeno počtem aplikací (.nsf) na serveru. Chcete-li provozovat aplikací více, musíte dokoupit další licenci xWork serveru (1 licence xWork serveru je pro 4 LN databáze)


Další informace:
Licencování Notes 8.5.3
IBM xWork Server

Technické informace o Notes 8.5.3
Comments
no comments availabe. Be the first!
TOPlist