Lotus Notes and Domino 8.5.1 - již brzy

David Marko  5 October 2009 11:12:50
Lotus Notes 8.5.1 by měly být vydány v nejbližší době. Připravili jsme zde pro vás seznam změn, které je možné s příchodem této verze očekávat. Je nutno uvést, že až po vydání bude zřejmé, zda se níže zmíněné vlastnosti do finální verze skutečně dostaly.

Rychlost

S příchodem Lotus Notes 8.0 se zlepšil vzhled LN aplikací (zvláště pošty a kalendáře). V praxi však také došlo k výraznému nárustu požadavků na výkon stanice, množství paměti atp. S každou další verzí v této oblasti docházelo k optimalizaci rychlosti, a s příchodem LN 8.5.1 by mělo dojít k ještě výraznějšímu zrychlení startu a odezvy klienta. Také se snížují paměťové nároky. Ošetřeno je mnoho problémů působících například pád klienta nebo jeho nestabilitu. Verze LN 8.5.1 by proto měla být poměrně výrazným krokem ke zvýšení výkonu a stability celého LN prostředí.

Změny na straně LN klienta

Vedle množství odstraněných chyb a nedodělků z předchozích verzí klienta byly zaimplementovány i některé drobné změny. Jednou z nich je i zobrazování nepřečtených dokumentů v databázích. Uživatel má nyní na výběr mezi zobrazením formou červeného textu (jako ve verzích LN 6, 7) a nebo formou tučného černého textu (jak bylo zavedeno v LN 8).

Nové nastavení zobrazování nepřečtených emailů

Image:Lotus Notes and Domino 8.5.1 - již brzy

Další změnou je možnost zapnutí automatického korektoru slov - při psaní textu jsou automaticky opravovány překlepy ve známých výrazech. U této vlastnosti zatím nemáme informaci, zda bude fungovat i v českém LN prostředí (tedy pro česká slovíčka).

Nastavení automatického korektoru slov

Image:Lotus Notes and Domino 8.5.1 - již brzy

Verze LN 8.5 přišla s některými změnami týkajícími se kalendáře. Některé z nich nebyly zcela dotaženy nebo byly minimálně uživatelsky nepřívětivé. V LN 8.5.1 došla dopracování možnost přidat do svého kalendáře kalendář jiné osoby, který je dostupný v iCal formátu. Kalendář může být například z nějakého webového zdroje, jak naznačuje dialog. Přidání takového kalendáře nyní bude opravdu jednoduché.

Přidání kalendáře ve formátu iCal  do vašeho LN kalendáře

Image:Lotus Notes and Domino 8.5.1 - již brzy


Lotus Notes designer

Zásadní změnou pro vývoj aplikací by měla být možnost používat xPages pro tvorbu aplikací pro LN klienta. xPages jsou jakožto nový designový prvek dostupné pro webový vývoj od LN 8.5. Jedná se o naprosto novou záležitost umožňující věci do té doby nemožné nebo obtížné. V LN 8.5.1 bude možno aplikace vytvořené pomocí xPages spouštět jak ve webovém prohlížeči (jako doposud) tak i v LN klientovi. Touto cestou bude možno vytvářet jednotné aplikace pro obě prostředí.

Image:Lotus Notes and Domino 8.5.1 - již brzy

Rozsáhlými změnami prošel i samotný Designer. Současná verze obsahovala spousu nedodělků, chyb, které vývojáře nenadchly. Nově by se měly objevit nové editory pro LotusScript a vlastnosti, které jsou známy uživatelům Eclipse pro vývoj v Javě. Jako vývojáři tak snad po létech dostaneme prostředí odpovídajících době. Současný LN Designer je 10 let starým prostředím, které se v podstatě nezměnilo. IBM tak bude nyní jen ztěžka dohánět konkurenci.  Pevně doufáme i ve výrazné zrychlení, které by bylo poplatné alespoň klasickému Eclipse.

Lotus Notes Administrátor

Změny v LN Administrátoru směřují k prohloubení možností stávajících vlastností jako jsou DAOS, ID Vault. Změnou bude Lotus Traveler umožňujcící intergaci s iPhone telefony.

Po vydání finální verze LN 8.5.1 přineseme konkrétní zjištění, co vše se opravdu změnilo, jak je na tom nová verze z rychlostí atp. V této chvíli si můžeme ponechat aspoň pozitivní očekávání.


Comments
no comments availabe. Be the first!

Diskuse byla uzavřena.
TOPlist