Živě z Lotusphere 2011 - 1. část - slavnostní zahájení

David Marko  1 February 2011 14:29:01
Máme za sebou dva dny Lotusphere, setkání partnerů, zákazníků, vývojářů, administrátorů kolem Lotus softwaru. Letošní setkání se nese ve znamení hesla "Be Social, Do Bussines". Sociální sítě se skloňují všude kolem a dle studie IBM až 57% velkých korporací uvažuje o zavedení sociálních sítí do vnitropodnikových systémů. Sociální sítě mají pomoci sdílet informace v rámci vnitropodnikové spolupráce i při kooperaci firmy se svými zákazníky a dodavateli. IBM proto nabízí produkt IBM Connection a staví se do pozice leadera v oblasti sociálních sítí pro podniky. Jestli se sociální sítě v podniku opravdu uchytí, to ukáže čas, poněvadž momentálně je kolem mnoho dotazů a pochybností.

Zřejmějším trendem je posun emailu a aplikací do cloudu. V této oblasti má IBM produkt LotusLive, který ještě donedávná nabízel práci s emailem a několika aplikacemi přes WWW prohlížeč. Na letošní Lotuspheře bylo představeno rozšíření LotusLive i na nativního Notes klienta a aplikace. V praxi to znamená, že za měsíční poplatek za uživatele, můžete přesunout všechny emaily a aplikace do IBM cloudu, který zajišťuje 99% dostupnost, výpočetní výkon, příjem pošty, včetně funkce antispamu a antiviru, automatický upgrade SW. Takže odpadá starost o tyto servery, ale na druhé straně je nutné počítat s tím, že všichni uživatelé se budou připojovat na server přes internet. Pro určité situace je ovšem možné navrhnout i hybridní model, kdy část aplikací/schránek bude na cloudu a část na vlastním Domino serveru.

Bezesporu největšímu zájmu se těší přednášky o xPages. Tato technologie se jeví jako jasný směr budoucího vývoje aplikací pro Lotus Notes. Tento trend potvrzuje i množství partnerů, kteří aplikace na této technlogii vyvíjejí a mají je i nasazené. Základní výhodou této technologie je možnost práce s aplikací přes různé platformy, Notes klienta i pro práci offline, WEB prohlížeč bez nutnosti instalace čehokoliv na stanici, smart phony a tablety. Právě mobily a iPady tady má v ruce každý a dle studií během dvou let tato zařízení bude používat 70 % populace pracující s Internetem.

Podrobnější informace o jednotlivých technologiích přineseme v dalších reportážích.  

Image:Živě z Lotusphere 2011 - 1. část

Image:Živě z Lotusphere 2011 - 1. část

Image:Živě z Lotusphere 2011 - 1. část
Comments
no comments availabe. Be the first!
TOPlist